CAMINO RADY, TIPY, ITINERÁŘ

24.01.2020

Dala jsem dohromady pár tipů, které se vám hodí před caminem, ale i během camina. Vzhledem k tomu, že jde hodně o outdoorovou věc, tak sem dávám hlavně tipy na to, jak se zabalit nalehko.

Celý itinerář naší cesty včetně rozpočtu najdete zde


BATOH

 • Protože Camino je především a jen o batohu, nemá cenu na něm nijak šetřit. Já měla krosnu 55+10 litrů, kterou mám už hrozně dlouho a jsem s ní spokojená.
 • Doporučuji jít s batohem, který máte už ozkoušený a jste na něj zvyklý, když si totiž koupíte nový batoh, nevíte co od něj čekat! Také je pak snazší v něm něco hledat, víte, kde je jaká kapsa, kde vám co vrže atd. 
 • Určitě nezapomeňte na pláštěnku na batoh, nám sice nepršelo, ale je to lehká a dobrá věc, která vám při dešti zachrání všechny věci, co máte.
 • Opravdu velmi důkladně si zabalte batoh! Lehké věci byste měli mít dole, pak ty středně těžké a nejvíc těžké věci byste měli mít nahoře hned u zad, ne vepředu! Samozřejmě myslete také na to, které věci potřebujete mít po ruce a které budete vyndavat až někde večer na ubytovně. Nechcete pak při každém hledání v batohu vyndavat úplně všechno :) 
 • Nastavte si před cestou správně batoh, já jsem třeba týden před cestou cvičně balila a vybalovala batoh, vždy sem si ho dala na záda a obešla blok. Není dobré po cestě často měnit popruhy na zádech, záda máte po pár dnech omačkaná, ramena sedřená, ale jsou zvyklá na nějaké nastavení. 
 • Snažte se co nejméně věcí navěšet na batoh. Já jsem na batohu měla přidělané jen trekové hole (které na naší trase nepotřebujete, ale k tomu se ještě dostanu), karimatku, českou vlajku a pak svatojakubskou mušli. Čím více věcí na batoh si navěsíte, tím více nekomfortní to bude - pokud jste lidi jako já, které vytáčí vrzání, cinkání a další zvuky, které batoh vyluzuje, vyhněte se tomu :) 
 • Doporučuji mít na batohu pár horolezeckých karabin, protože pokud potřebujete mít něco po ruce a nechcete ten batoh pořád sundavat, dá se na ně pověsit cokoliv! 

CO SI SBALIT S SEBOU?

 • A to je asi ta nejdůležitější otázka :) Kdybych spoustu věcí věděla před cestou, odlehčila bych svým zádům, nohám a celému tělu!
 • Před cestou jsem četla mnoho článků o Caminu, kde všichni psali, jak si člověk musí vzít to a zase ono... A protože jsem vyrazila na takovouto cestu poprvé, vzala jsem víc věcí, než sem potřebovala. Právě to mě pak nakoplo k tomu, jezdit na všechny cesty s co nejmenším počtem věcí.

Co jsem měla a potřebovala: 

 • pečlivě zabalenou lékárnu - každý jezdí s nějakými svými léky, ale opravdu myslete na náplasti - hodně náplastí! Mě se vůbec neosvědčily nějaké speciální náplasti na puchýře, stačili mi klasické náplasti, lékařská tejpa, kineziotejpa a šitíčko s jehlou na propíchání puchýřů, desinfekce a nejvíc se mi osvědčily inadinové jodové polštářky (jsou skvělé na puchýře).
 • funkční oblečení - to asi nemá cenu moc rozepisovat, každý je zvyklý na něco jiného a záleží v jakou roční dobu se na camino vydáte. Já jsem si vzala takové oblečení, které můžu v případě potřeby vyhodit a nemusím ho prát :) 
 • boty - koupila jsem si trekové boty, které jsem před cestou i vyšlápla, ale nakonec jsem stejně cestu odchodila v trekových sandálech. Kdybych věděla, že budu mít takové problémy s puchýři, asi bych si i přes rady ostatních vzala svoje pohorky, na které jsem zvyklá!
 • spacák - ten je opravdu potřebný, protože na ubytovnách sice máte k dispozici peřinu nebo deku, ale nechcete v tom spát, věřte mi. Spacák jsem sháněla tak, aby byl malý tudíž skladný a hlavně, aby byl lehký. Nakonec jsem zvolila tento. Ke spacáku jsem měla ještě malou lehkou deku z letadla, kdyby byla někde po cestě zima. 
 • jídlo - tady je otázka, zda jsem potřebovala vše či ne. Většinou bylo poblíž nějaké smíšené zboží nebo byly i restaurace, ale upřímně, po celém dni nemáte sílu někde vysedávat v restauraci :)  V mnoha ubytovnách je kuchyň, kde si můžete uvařit a stejně tak po cestě jsou různé bufety, bistra atd, kde si taky můžete něco koupit. Příště bych určitě nenesla tolik jídla, ale zpětně toho nelituji, protože jsem každý večer měla teplé jídlo, které bylo výborné. No a co jsem s sebou nakonec měla? Na každý den k večeři jsem měla adventure menu, na snídani jsem vždy měla proteiňák, který mi vystačil až do oběda. Oběd jsme často vynechávaly, většinou jsme měly nějaké ovoce, müsli tyčinky, proteinové tyčinky, suchary ad. 
 • outdoor nádobí a vařič - vařič se nám hodil na dvou ubytovnách, kde nebyla k dispozici žádná kuchyňka, tudíž nebyla možnost uvařit si. Bombu jsme pak koupily v Madridu v obchodě. Vezla jsem si svou misku, příbor a plecháček - všechno co nejvíc lehké a skladné. Nádobí na ubytovnách bývá k dispozici, ale spoléhat se na to nedá. 
 • karimatka - tam je to sporné, protože před cestou jsme počítaly i s tím, že v ubytovnách nebude místo a budeme muset spát někde venku, takže jsme karimatky používaly jen když jsme si někde chtěly odpočinout. Takže příště bych si jí asi také nebrala. Karimatek mám doma sice hodně, ale potřebovala jsem něco skladného, lehkého a funkčního. Řešila jsem i nafukovačku, ale když nevíte na jakém povrchu budete spát, je to ošemetné. Na konec jsem vybrala hranatou variantu a byla sem s ní spokojená.  

Co jsem měla a nepotřebovala:

 • solární power banka - není potřeba táhnout s sebou solární powerbanku, na všech ubytovnách je dostatek zásuvek! Takže pokud power banku, tak nějakou malinkatou, lehkou. 
 • trekové hole - nejsem s nimi zvyklá chodit, takže jsem je použila jen ve chvíli, kdy mě tak bolel kotník, že jsem si z nich udělala berle :) 
 • hamaka - tu jsem si pořídila pro případ, že by na ubytovně nebylo místo a musely jsme spát někde v přírodě - nepoužila jsem jí ani jednou! Vyzkoušela jsem jí ale na jiné cestě a mohu jí opravdu doporučit! 

UBYTOVÁNÍ

 • před cestou nás všechny weby strašili, že camino chodí hrozně moc lidí, že kapacita ubytoven nestačí pro všechny poutníky a že pokud nejste v ubytovně ve dvě hodiny odpoledne, nemáte šanci najít postel... 
 • proto jsme s sebou měly věci na spaní v přírodě, ale realita byla úplně jiná
 • vždy jsme našly místo na spaní na první pokus, až jsme si i mohly vybírat, někde bylo více plno, někde méně, ale opravdu se toho nebojte!
 • jednotlivé ubytovny, kde jsme spaly najdete v itineráři

PRŮVODCE A KREDENCIÁL

 • klidně si přečtěte nějaké tipy na netu, najdete tam toho mraky
 • zajděte na nějakou přednášku, se kterými se teď roztrhl pytel
 • ale za mě byl nejlepší parťák Průvodce poutníka na cestě do Santiaga de Compostela
 • v tomhle průvodci najdete detailní mapu, trasu, možnosti ubytování, profil trasy a popisek
 • koupila jsem si ještě jednu knihu, kde se dočtete i hodně informací o cestě jako takové
 • záleží samozřejmě, jakou trasu jdete :) 
 • o kredenciálů jsem psala už v článcích, na netu se dočtete, že vám český kredenciál neuznají, ale není to pravda. My jsme si sice koupily i Španělský, ale hlavně proto, že jsme pak sbíraly razítka do obou a ten španělský neměl tolik stran :)   

No a teď už nezbývá nic jiného, než vám popřát, ať si cestu užijete. Nic neřešte, nebojte se toho a vyrazte! Cesta vám víc dá než vezme! Vyčistíte si hlavu, srovnáte si myšlenky, získáte fyzičku, uvidíte kus Španělska, užijete si chvilku hrdosti až budete sedět před katedrálou... Ale co je hlavní, vyrazíte na cestu, která se chodí už stovky let... odpoutáte se od starostí všedních dnů, o kterých po cestě zjistíte, že vlastně nejsou vůbec podstatné! 


Tak Buen Camino!

Vaše Pája! 

Už mě sledujete na Instagramu? Jestli ne, tak mě tam najdete jako @pavla.li