ISLAND den první 

12.09.2019
DEN PRVNÍ 2. 5. 2018      PRAHA - KEFLAVÍK - REJKJAVÍK - GEYSIR - GULLFOSS

  • Najeto: 295,1 km
  • Délka jízdy: 4 hodiny

  • Co jsme viděly: Rejkjavík - kostel Hellgrímskirkja, Geysir, vodopád Gullfoss


trasa celého dne
trasa celého dne

Brzy ráno jsme stály na letišti, každá s jedním příručním zavazadlem do 10 kg, kde jsme měly věci na týden. V ruce pas, letenku a nedočkavost z nás jen sálala.

 Po příletu do Rejkjavíku nás společnost Iceland Car Rentals odvezla do půjčovny, kde jsme si převzaly našeho parťáka na dalších 10 dní a to Suzuki Jimny. Půjčovnu můžeme jen doporučit, není potřeba kreditní kartu ani složení jakéhokoliv depozitu, okopírují si jen doklady, projdou s vámi celé auto, dají vám základní pokyny a můžete vyrazit. Auto nás na těch 8 dní vyšlo na 7 746 Kč.

Naším Islandským parťákem se stal Suzuki Jimny
Naším Islandským parťákem se stal Suzuki Jimny

Měly jsme auto a co teď? Jste v cizí zemi, kde je v květnu zima jako u nás v únoru, noc vás tam v květnu také moc nečeká, takže času máte habaděj :) Tak jsme vyrazily z Keflavíku do Rejkjavíku. Cesta dlouhá necelých 50 km, to nám benzín vystačí a natankujeme až ve městě, tak přesně to jsme si říkaly, když jsme míjely první benzínku. Nedovedete si představit, jak rychle nám ta proklatá čárka ukazující stav benzínu, klesala. A samozřejmě, benzínka široko daleko nikde... Takže jsme stěží dojely na začátek města a hned pádily k první pumpě, kde jsme také objevily kouzlo kuponů na kafe :) Nebudu ani mluvit o tom, že jsme obě byly zralé minimálně na panáka :)

 Pak už jsme to zamířily rovnou k našemu ubytování na první noc - Guesthouse Pavi v Rejkjavíku. Ubytko bylo příjemné a kousek od centra, do kterého jsme se také rovnou vypravily.

Rejkjavík jako takový je pro mě pořád ještě dost zvláštním městem, všude jsem cítila ryby, kolem nás se pohybovali divní lidé a celé to bylo takové zvláštní. Ve městě jsme navštívily vlastně jen kostel Hellgrímskirkja, kde jsme si vyšly i na věž, abychom mohly vidět město a kus Islandu z výšky.Chvíli po těchto fotkách jsme se tváří v tvář seznámily s islandským počasím :) Po modré obloze rázem přišel déšť ze kterého během vteřiny začalo sněžit! Běžely jsme se tedy schovat na jídlo do skvělého kaffi Vínyl.


A protože jsme nechtěly jen tak promrhat první den a času jsme měly ještě dost, rozhodly jsme se, že poupravíme itinerář a vyrazíme na vodopád Gullfoss a na Geysir, tedy na ta nejvíce turisticky profláklá místa Islandu.

Geysir je úžasné místo, kde můžete trávit půl dne jen tím, že čekáte až vytryskne voda a vy to stihnete vyfotit :) Ale není tady jenom ten nejznámější Geysir, jsou tu i další horské prameny a pramínky, které jsou všude kolem vás. Připadala jsem si tady jako v Jiříkově vidění a byl to pro mě první pořádný Islandský zážitek. Byly jsme tu pozdě odpoledne a lidí bylo pomálu, žádné davy turistů, což bylo příjemné překvapení.Gullfoss byl pro mě druhý největší zážitek toho dne. Vůbec nevadilo, že čím níž jsme šly, tím víc mokré jsme byly :) Doporučuji, pokud se někdo budete chtít podívat až k vodopádu, vezměte si alespoň jednorázovou pláštěnku, obzvlášť pokud jdete s foťákem jako já, nechcete mít všechno mokré hned první den.Plné zážitků z prvního dne jsme se přesunuly zpět na ubytko, kde jsme doslova padly za vlast a těšily se, co přinese další den...

P. S. Voda ve sprše na Islandu má zvláštní zápach a chuť, tak se nelekejte, že cítíte smrad, jako by tam byl pukavec :)