ISLAND den druhý

11.09.2019
DEN DRUHÝ 3. 5. 2018      REJKJAVÍK - BUDARDALUR 

  • Najeto413 km
  • Délka jízdy: 6 hodin
  • Co jsme viděly: Landbrotalaug Hot Springs, Maják Malarrif, Snaefellsjoekull National Park, Grundarfjördour, Kirkjufell

Trasa celého dne
Trasa celého dne

Ráno jsme se probudily do zasněženého Rejkjavíku, byly jsme dost zaskočené, ale o to víc jsme se těšily na tu dlouhou cestu.

Kouzlo Islandu je v kuponech na kafe, které jsme dostaly v půjčovně. Na benzinkách Olís totiž dostanete kafe zadarmo, takže si dovedete představit, jak to pak po cestě vypadalo. Už tak je na Islandu benzínek docela po málu, ale vždy jsme musely zastavit u Olís a začít kafem. Nutno podotknout, že do Islandu jsem pila tak jedno kafe za rok :) Takže první ráno jsme začaly kávou kousek za Rejkjavíkem. Čekal nás dlouhý den a měly jsme toho hodně před sebou!Hned po výjezdu kousek za město se nám ukázala nádherná Islandská krajina, která se neskutečně měnila. První naší zastávkou byl hot pot Landbrotalaug. Těšily jsme se, jak si prohřejeme tělo a zažijeme pravý Islandský hot pot, ale byla nám taková zima, že se nám nechtělo ani převlíkat. Navíc hot pot byl docela mělký, takže jsme se jen prošly a během pár minut nás postila sněhová vánice, kdy jsme jen seděly v autě a čekaly, až to přejde.


Další zastávkou byl po dlouhé cestě, kdy jsme stavěly snad každý kilometr, vystupovaly z auta a fotily, maják Malarrif. U majáku je také muzeum, kde si můžete dojít zadarmo na záchod a taky se trošku ohřát :)


Kousek za majákem jsme vjely do Národního parku Snaefellsjoekull , kde najdete známé výhledy z útesů Londrangar a Grundarfjörður. Výhledy z těchto míst jsou nádherné, fotogenické a mě trošku připomínaly Irsko. Cesta vedla po pobřeží, takže jsme se mohly pořád kochat výhledy a hlavně pocitem, že se víc a víc přibližujeme West fjordům, na které jsme se neskutečně těšily.

Posledním naším místem toho dne byl Kirkjufell. Hora, kterou najdete snad na všech obrázcích Islandu. Ani tady nás kupodivu nečekaly žádné velké davy lidí, což nás hrozně potěšilo. U Kirkjufellu jsou i malé vodopády, které tečou do jezírka pod ním. Najít správné místo, odkud se dá hora vyfotit s celou krásou kolem, nebylo úplně jednoduché, ale stačí přejít nad vodopádem na druhou stranu a jít pořád níž a níž a to by bylo, abyste nějakou pěknou fotku neulovily:) Foukal nám tu dost velký vítr, pak zase déšť a tak pořád dokola. Navíc už bylo na naše poměry docela dost hodin.


Tím, že jsme stavěly snad na každém rohu, moc času už jsme neměly. Původně jsme měly v plánu přespat někde v autě, ale protože venku byla opravdu zima, byly jsme po prvním náročném dni docela dost unavené, udělaly jsme si v autě večeři a na bookingu začaly hledat nějaké ubytování. A tak se stalo, že jsme za neskutečné sněhové vánice a vichřice dojely za "tmy" na skvělé ubytko v Budardaluru - hotel Ljósaland. Čekalo na nás ubytko v takové chatičce, kde jsme měly pokoj s obří postelí, nádhernou koupelnou, obývacím pokojem a pozor s vybavenou lednicí na snídani a s kávovarem! Za to vše jsme daly 1 782 Kč za dvě, na Islandské poměry super cena.