KODAŇ den třetí

15.06.2020

KODAŇ DEN TŘETÍ    4. 5. 2019         KODAŇ - MALMÖ - KODAŇ


Třetí den jsme se rozhodly vyrazit na návštěvu do Švédska, konkrétně do Malmö, které dělí od Kodaně Öresundský most. Lístky na autobus jsme měly koupené dopředu u společnosti Flixbus. Stačilo tedy ráno dojet na nádraží, najít zastávku a vyrazit. Na nádraží jsme se dostaly s velkým předstihem, a tak vše vypadalo, že klapne. Když ale bylo 5 minut do odjezdu a náš autobus nikde, začaly jsme trošku panikařit. Nádraží bylo totiž velké a pořád jsme si říkaly, že kdo ví, jestli neodjel z jiné zastávky. Následující půl hodiny jsme běhaly sem tam a ptaly se všech, zda neví, odkud autobus jede. Nakonec jsme zjistily, že má autobus zpoždění a po chvíli přijel. Čekala nás jízda dlouhá něco málo přes hodinu, autobus nebyl ani moc plný, takže jsme se mohly pěkně roztahovat. Dánsko a Švédsko jsou u Kodaně propojené 8 kilometrů dlouhým, Öresundským mostem, který je zároveň nejdelším mostem na světě, který spojuje dva státy. Z mostu máte krásný výhled na celý záliv, a hlavně samotná cesta přes most je skvělým zážitkem. Velké zdržení nás čekalo na hranicích, kde přes 40 minut prověřovali pas jednoho z cestujících, kterého nechtěli pustit. Když se nakonec rozhodli, že pochybného pána tmavé pleti přeci jen pustí, mohly jsme pokračovat dál. Nádraží v Malmö je téměř hned u centra, ale tam jsme se my zatím nechystaly. Naše první kroky vedly k ikonické nejznámější budově Turning torso, 190 metrů vysokému mrakodrapu, který má twistovitý tvar. Jeho výhodou je, že ho najdete opravdu snadno, protože je vidět i z velké dálky. Nachází se hned u pláže, takže když jsme se dostatečně pokochaly šly jsme rovnou k vodě. Zima tu byla velká, foukalo a hnalo se neskutečné černo, ale i tak se nám na pláži Ribersborg líbilo. Nejvíce nás nadchl bazén s plovárnou umístěný přímo na vodě a také toalety zdarma 😊 Z pláže si také můžete ještě jednou prohlédnou Öresundský most, tentokrát však ze švédské strany. Podél pláže vede spousta parků, cyklostezek a různých pěšinek v písku. 

Procházkou odsud se dostanete k Malmö Castle, vodnímu hradu, nebo spíše pevnosti, která stojí opravdu na vodě. Dovnitř se platí vstupné, ale do parku, který je z druhé strany pevnosti se dostanete zdarma. A že opravdu stojí za to! Kromě toho, že tu najdete nekonečné záhony tulipánů a dalších květin, altánků, různých zákoutí, najdete tu třeba i zahradnictví, kde jsou všechny květiny široko daleko na prodej. Největší top tohoto parku je větrný mlýn Slottsmöllan. Z parku jsme si to zamířily rovnou do centra, kde jsme začaly na náměstí Stortorget. Najdete na něm spoustu významných budov jako je například Nobelovo muzeum. Od náměstí dojdete přes zvláštní sochy Optimistorkestern skulptur, které hrají na různé hudební nástroje, na další náměstí a uličky. Dál můžete jít do čtvrti Gamla Staden, kde najdete úzké staré uličky nebo na náměstí Gustav Adolfs Torg. Poslední zajímavé místo, které tu najdete je kousek od nádraží, jmenuje se Davidshallsbron a jedná se o bronzové boty slavných Švédů, rozmístěné na okraji mostu.No a pak už přišlo jen čekání na nádraží na autobus zpět do Kodaně. Tam jsme přijely se západem slunce, a tak jsme se šly přeci jen ještě podívat do přístavu Nyhavn, abychom se s městem rozloučily. Na hotelu nás čekalo zabalení těch pár věcí a poslední noc v Dánsku.

P. S. Malmö se nám ve finále vlastně až tak moc nelíbilo, je to vcelku divné město plné zvláštních lidí. Krátce po návratu do Čech se v Malmö stalo pár teroristických útoků a dlouho se psalo o tom, že se jedná o problematické město, kde převažují přistěhovalci a muslimové.