Proč zrovna Camino de Santiago?

25.01.2020

Když mi v prosinci kámoška z vysoké říkala o tom, že chce v létě vyrazit na část Svatojakubské cesty, říkala jsem si, že se zbláznila. Ještě víc jsem ale kroutila hlavou, když mi řekla, ať jdu s ní... Jenže jak už to u mě bývá, ze srandy a bláznovství se stal plán a z plánu se stala realita. Svatojakubská cesta je síť 12 poutních cest vedoucích k hrobu svatého Jakuba v Santiagu de Compostela. Můžete jít odkud chcete a jak dlouhou trasu chcete, pokud ale jdete za účelem získání certifikátu poutníka, musíte ujít minimálně 100 km. Celou cestu sbíráte po cestě razítka do kredenciálu na jehož základě vám pak v Santiagu vydají certifikát. Hlavním symbolem cesty je žlutá svatojakubská mušle hřebenatka na modrém pozadí. Tímto symbolem je značená celá cesta, takže se vám nemůže stát, že byste zabloudili!

Říkala jsem si, že jít pěšky něco přes 110 km se všemi věcmi na zádech by mohlo být fajn. Člověk si zlepší fyzičku, vyčistí hlavu a zároveň pozná kus Španělska, kam by se asi normálně na dovolenou nevydal. 

České kredenciály pořídíte v Informačním centru KČT
České kredenciály pořídíte v Informačním centru KČT

A tak jsme začaly dávat dohromady plány a taky náš "tým". Ke kamarádce Adéle přibyla její kamarádka Robča a naše společná spolužačka Hanka. Jako čtyřčlenný holčičí tým jsme se cítily silné v kramflecích :) Zvolily jsme francouzskou cestu ze španělského městečka Sarria, která je cca 110 km dlouhá a daly jsme si na to 10 dní s tím, že pokud dojdeme dříve, přesuneme se pak do portugalského Porta.

No a pak už jsme začaly shánět informace o trase, o možnostech ubytování, koupily letenky do Madridu, pořídily kredenciál (povinný průkaz poutníka), jednou jsme se sešly, abychom se poznaly a nezbývalo nám nic jiného, než zabalit bágl a vyrazit na letiště.

Nejsem blázen (anebo vlastně asi trošku jsem), ani nejsem věřící člověk (alespoň ne nábožensky) a tak jsem na cestu vyrazila především kvůli zážitkům, překonání sebe sama a také kvůli tomu, abych si dokázala, že na to přeci mám. Ne nadarmo je hlavním heslem cesty: Cesta je cíl...