SANTIAGO den sedmý

17.01.2020

DEN SEDMÝ 14. 9. 2018            SANTIAGO DE COMPOSTELA 


  • Nachozeno:  17 km

  • Co jsme viděly: mše pro poutníky v katedrále 


Konečně jsme se mohly pořádně vyspat, nevstávat brzy a za tmy vyrážet s čelovkami na hlavě.... Jo to jsme mohly, ale to by mě večer před tím nesměl napadnout nápad, že chci zažít východ slunce u katedrály 😊 A tak jsem vyhecovala ještě Hanku a brzy ráno už jsme zase šly za tmy, tentokrát bez batohů, ale nalehko. U katedrály byl jen jeden člověk - mladý klučina s batohem, který seděl uprostřed náměstí a vzhlížel ke katedrále. Naprosto jsme rozuměly jeho pocitům a hned jsme se k němu chtěly připojit. Ale pak nám došlo, že už na sobě nemáme batohy se svatojakubskou mušlí a že už nás nikdo nebude zdravit buen Camino, protože jako poutníci nevypadáme.... Nakonec ten klučina přišel za námi, byl z Čech, cestu šel sám, o dost delší než my a byl ráda, že potkal někoho ze své země. Vyprávěl, že skončil na monte do Gozo, kde přespal venku, protože už nemohl.... A tak si díky tomu mohl vychutnat příchod ke katedrále téměř o samotě.

My jsme tam pak s Hankou zase jen seděly a koukaly na pomalý východ slunce nad katedrálou. Když jsme se vrátily na ubytovnu, řešily jsme, jaký bude další plán. Měly jsme totiž volno na 12 dní. Jednou z variant bylo, že pojedeme autobusem dál po svatojakubské trase až na tzv. konec Světa anebo se přesuneme autobusem do portugalského Porta. A protože cesta na konec světa byla autobusem docela daleko a spoje nebyly úplně nejlepší, zvolily jsme variantu strávit ještě jeden den v Santiagu a druhý den ráno přejet flixbusem do Porta. 

Hlavní program toho dne byla mše pro poutníky v katedrále v Santiagu. Tato mše je každý den od 13 hodin a je pro lidi, kteří prošli Camino. Mše probíhá tak, že jsou předneseny počty lidí, kteří ten den došli do Santiaga včetně jejich národnosti. V závěru pak katedrálou lítá obří kadidlo, které "obsluhuje" několik mužů, aby kadidlo vůbec uzvedli. Jestli nás dojímal den před tím, tak tohle nás dojímalo ještě víc! Hanka s námi do katedrály nešla, takže jsem tenhle zážitek měla jen s Aduš a Robčou. Pak jsme se rozdělily a každá si šla na chvíli po svých, moje cesty vedly do Primarku, kde jsem si potřebovala koupit oblečení na další dny 😊 Vzhledem k tomu, že během cesty sem neprala a některé věci místo toho rovnou vyhazovala, bylo potřeba mít něco čistého, abych v Portu nedělala ostudu. Nakoupily jsme si poslední suvenýry, pohledy a zásoby a přesunuly se na ubytovnu.Večer jsme si ještě s Hankou udělaly výlet ke katedrále na západ slunce s flaškou vína a na rozloučení se s tímto úžasným místem! Ač jsme už nebyly na pouti i tak jsme za ten den nachodily 17 km! Se zabalenými batohy a připravené na další den jsme naposledy ulehly v ubytovně na palandy.